Atmedia
Už 15 let jsme vašimi partnery ve světě tematických televizí

Jak oslovit generaci Z? Víte, jak na generaci alfa? A čím zaujmout mileniály? Influencer marketing, TikTok, interakce, rady, tipy, zásady – článků s tipy, jak oslovit mladší generace, je nespočet. Těch, které se věnují komunikaci se zákazníky nad padesát let, je však podstatně méně.

Marketéři často starší generaci zákazníků opomíjejí, a to především proto, že obvykle jsou v mladším věku, mají vyšší vzdělání, žijí ve větších městech, sledují nové trendy, využívají sociální sítě, sledují videa na vyžádání. Jsou tak vzdáleni tomu, jak žijí jejich starší sousedé, a své zkušenosti, mediální i nákupní chování pak mohou zrcadlit do svých marketingových plánů a reklamních kampaní. „Marketéři jsou z Marsu, zákazníci z New Jersey,“ řekl marketingový specialista Bob Hoffman.

O tom, proč je generace padesátníků a šedesátníků pro řadu marketérů neviditelná, jsem v rámci atmedia insight: expert talks hovořila s W. Kowalczykem z polské televizní skupiny TVP, který se tímto tématem dlouhodobě zabývá. O tom, jak komunikovat s tzv. stříbrnou generací, tedy s generací starších zákazníků, dokonce napsal první odbornou knihu v Polsku.

Jak se konkrétně projevuje skutečnost, že jsou starší věkové skupiny zákazníků polskými marketéry často přehlíženy? Jedním z příkladů je prodej televizní reklamy. Na rozdíl od českého televizního trhu, kde většina televizních skupin prodává televizní reklamu na cílovou skupinu 15–69 let, většina polských televizních skupin má cílovou skupinu ohraničenou na 16–49 let. Jako by lidé nad padesát let nekupovali zboží, nezajímali se o nové produkty, necestovali a neutráceli. Zkrátka jako by nebyli pro zadavatele televizní reklamy zajímavou a perspektivní cílovou skupinou zákazníků.

Tento marketingový přístup k tzv. stříbrné generaci se v polském prostředí projevuje i dalšími způsoby, například vyobrazováním starších zákazníků v reklamních spotech. Výrazná většina spotů, ve kterých vystupují lidé, totiž ukazuje divákům pouze mladší ženy nebo muže. Zástupci starší generace se objevují jen v jedné pětině z celkového počtu, navíc když už se v nich objevují, často jsou spojováni s výraznými stereotypy. Starší lidé jsou často vyobrazeni jako nemocní a neschopní pohybu, a potřebují tedy léky a lékařskou péči. Jako by dnešní padesátníci a šedesátníci nežili aktivním stylem, nesportovali, nechodili do divadel, nezajímali se o módu.

Podobná data z českého prostředí bohužel nemám k dispozici, ale už zmíněná odlišná cílová skupina pro prodej televizní reklamy ukazuje, že situace u nás je přece jen lepší než u našich polských sousedů. To ovšem neznamená, že je rozdíl zcela jiný. Komunikační agentura Ogilvy v roce 2019 ve svém průzkumu přišla se zjištěním, že pouze 6 % firem alokuje aspoň část svého marketingového rozpočtu na komunikaci se zákazníky nad padesát let. Vzhledem k velikosti cílové skupiny padesátníků a šedesátníků je to poměrně šokující zjištění.

Rozumím úsilí marketérů oslovit a zaujmout mladší cílové skupiny zákazníků. Chtějí jim nabídnout služby a produkty v útlém věku, a budovat tak povědomí o značce a vytvořit silnou mentální dostupnost. Z dnešních náctiletých budou za pár let zákazníci v produktivním věku, kteří budou nakupovat produkty, cestovat, investovat. Znamená to však, že by z těchto důvodů měla být pro marketéry tzv. stříbrná generace neviditelná? Nikoliv. Právě naopak.

Proč? Základním argumentem je demografický vývoj. V České republice žije 2,7 milionů lidí ve věku 50–69 let. To je téměř 30 % české populace do 69 let. Jinými slovy řečeno, marketéři mají možnost oslovit téměř tři miliony spotřebitelů z perspektivní cílové skupiny zákazníků. V dalších letech navíc jejich počet bude neustále růst s tím, jak stárne populace napříč Evropou, Českou republiku nevyjímaje.

Padesátníci a šedesátníci patří k tzv. empty nesters. Jejich děti se již dávno osamostatnily, žijí tak v domácnosti sami. I z tohoto důvodu jim zbývá více peněz na utrácení. Kupují si nové automobily, utrácejí za kvalitní produkty a služby, mají čas na cestování, provozují sporty, učí se nové věci. Často mají dobré příjmy, své hypotéky již splatili a nemají půjčky. Navíc rádi investují nejen do sebe, ale také do svých dětí a vnoučat. Samozřejmě je i tzv. stříbrná generace podobně diverzifikovaná jako jiné generace spotřebitelů. Ale pro celou řadu padesátníků a šedesátníků platí výše popsané.

Stříbrná generace si pozornost marketérů zaslouží. Vzhledem k vývoji v dalších letech jde o cílovou skupinu budoucnosti.

Michaela Vasilová, Managing Director, Atmedia


Sledujte nás také na Linkedinu a Twitteru a neuteče vám žádná novinka ze světa televize!

Líbil se vám článek? Pošlete ho do světa!
Podobné články

Jamie Cooke: „Opatření ke sdíleným účtům na Max budeme zavádět v roce 2025“

Přinášíme poslední část rozhovoru, který je součástí série videí expert talks a v nichž diskutuje naše ředitelka Michaela Suráková s experty na televizní a mediální trh. Hostem aktuální série videí je Jamie Cooke, General Manager ve společnosti Warner Bros. Discovery pro region…

#cislotydne: Listopad 2024

Závěr roku se nezadržitelně blíží a televizní sledovanost opět míří ke svému ročnímu vrcholu. Ještě, než se tak stane, pojďme se ohlédnout za listopadem. Poslední kvartál je u nás v atmedia, mimo jiné, částí roku, kdy sbíráme nová data o…

Placená TV zdražuje, Češi za ni měsíčně utrácejí 420 Kč

Průměrná měsíční útrata Čechů za placenou TV letos vzrostla na 419 Kč, protože hned několik operátorů přistoupilo ke zdražení služeb. Tuto cenu nyní považuje za příliš vysokou až jedna třetina televizních diváků, kteří zatím využívají výhradně bezplatné digitální pozemní vysílání.…
Nahoru