Atmedia
Už 15 let jsme vašimi partnery ve světě tematických televizí

Dokumentární žánr je součástí programové nabídky televize od jejích samotných počátků. Přináší divákům faktické informace o významných lidech, místech či událostech, a umožňuje jim tak seznámit se s důležitými tématy. Není proto divu, že se dokumentární televizní stanice těší mezi českými diváky oblibě. Z celkového času, který Češi ve věku 15–69 let tráví sledováním televize, připadají na dokumentární pořady 4 %.

Dokumentární televizní stanice se od počátků primárně zaměřovaly na historii, politiku, přírodu a společnost, k současným tématům však patří také sport, cestování, zdraví, ekonomika či sociální média. „Dokumenty ve všech podobách pomáhají lidem pochopit dění ve světě, ať už jde o historická témata nebo otázky současnosti, jako jsou například klimatické změny, společenské dění nebo události, které se odehrávají v jiných částech světa,“ vysvětluje Tatiana Bizovová, Channel Account Manager v naší společnosti, a dodává: „Dokumentární stanice jsou většinou zaměřené na konkrétní téma, kterým cílí na specifickou skupinu lidí s konkrétními zájmy. Zatímco například Nat Geo Wild oslovuje svým obsahem milovníky přírody a divočiny, diváci se zájmem o historii zapínají CS History či Viasat History.“

Čeští televizní diváci mají na výběr z přibližně dvaceti dokumentárních kanálů, přičemž většinu z nich najdou v nabídce operátorů placené televize. Jde například o televizní stanice Animal Planet, Discovery Channel, History Channel, National Geographic nebo Viasat Nature.

O investice do reklamy soupeří šest dokumentárních stanic

I když na českém trhu působí kolem dvaceti dokumentárních stanic, jen některé z nich jsou zapojeny do oficiálního elektronického měření televizní sledovanosti a prodávají svůj reklamní prostor na oficiální televiznímu měnu – GRP. „Trh dokumentárních televizních stanic se v posledních deseti letech postupně zaplňoval jako v případě jiných segmentů televizního trhu. Milníkem byl rok 2013, kdy na trh vstoupily volně šířené kanály Prima ZOOM a CS Mystery, dříve KinoSvět. Do té doby na trhu působily jen placené televizní stanice National Geographic a Spektrum. V roce 2018 pak doplnil placené dokumentární stanice kanál CS History, dříve WAR Svět válek, a v roce 2020 vstoupil do oficiálního elektronického měření televizní sledovanosti kanál Discovery Channel,“ přibližuje Tatiana Bizovová.

V současnosti tak na českém trhu působí šest měřených dokumentárních stanic. Prima ZOOM patří do portfolia televizní skupiny Prima, CS History a CS Mystery do portfolia slovenské televizní skupiny JOJ. Ostatní dokumentární stanice jsou lokalizované kanály nadnárodních mediálních společností – Discovery Channel patří do portfolia Warner Bros. Discovery, National Geographic spadá pod Walt Disney Company a Spektrum patří do portfolia společnosti AMC Networks. Kromě Prima ZOOM prodává reklamní prostor na všech těchto dokumentárních televizních stanicích společnost Atmedia.

Dokumentární stanice jako tzv. niche kanály

Rostoucí počet dokumentárních stanic ukazuje, že je o ně stejně jako obecně o dokumentární pořady mezi diváky zájem,“ tvrdí Pavel Müller, Head of Research & Marketing v naší společnosti. Z celkového času, který tráví čeští diváci ve věku 15–69 let sledováním televize, připadá na dokumentární pořady 4 %. Podobně jako sportovní pořady jsou také dokumentární pořady více vyhledávané muži než ženami. Zatímco muži ve věku 15–69 let věnují dokumentárním pořadům 5 % času stráveného před televizními obrazovkami, u žen jsou to 3 %.[1]Co se týče sledovanosti jednotlivých dokumentárních stanic, ta se liší například v závislosti na tom, zda daná stanice vysílá v pozemním multiplexu, nebo ji diváci najdou pouze u operátorů placené televize,“ vysvětluje Pavel Müller. Například volně šířená televizní stanice Prima ZOOM osloví měsíčně v průměru 2,7 milionu diváků a CS Mystery přes 600 tisíc diváků ve věku 15–69 let. Zásah placených dokumentárních stanic se pak pohybuje ve stovkách tisíc diváků, například National Geographic osloví měsíčně v průměru přes 400 tisíc diváků ve věku 15–69 let.[2]

Podle Pavla Müllera patří placené dokumentární stanice k tzv. niche kanálům, které oslovují specifickou cílovou skupinu diváků. „Podobně jako sportovní stanice nabízí také dokumentární kanály zadavatelům televizní reklamy příležitost oslovit převážně mužské diváky v produktivním věku, a navíc ve spojení se zajímavými tématy, jakými jsou technologie, věda nebo příroda.“ U většiny dokumentárních stanic tvoří muži ve věku 25–54 let zhruba jednu třetinu všech diváků ve věku 15–69 let, ovšem u některých kanálů je tento podíl mnohem vyšší. Příkladem může být Discovery Channel, který ze 70 % sledují právě muži ve věku 25–54 let. Další zhruba jednu třetinu diváků dokumentárních televizních stanic pak tvoří muži ve věku 55–69 let.[3]

Druhá světová válka nebo dokumentární reality show

Ačkoliv se programové schéma jednotlivých dokumentárních televizních stanic liší, z výsledků televizní sledovanosti lze vypozorovat, že některá témata jsou mezi televizními diváky oblíbená napříč dokumentárními kanály. „Diváci dokumentárních stanic často vyhledávají pořady o 2. světové válce. Ať už se tyto pořady věnují konkrétním bitvám, historickým osobnostem nebo jiným tématům, patří k nejsledovanějším vůbec,“ uvádí Pavel Müller. Například série pořadu Nacistické megastavby na National Geographic oslovila v loňském roce téměř 300 tisíc diváků ve věku 15–69 let. Také na CS History patří k nejsledovanějším sériím pořady, které se věnují tématu 2. světové války. Aspoň jednu epizodu pořadu Jak nacisté prohráli válku nebo 1945: Rok, který změnil svět si loni zapnulo téměř 100 tisíc diváků ve věku 15–69 let.

Vedle pořadů o 2. světové válce jsou dalšími vyhledávanými pořady různé dokumentární reality show. Například série pořadu Život v sevření mrazu, který vysílá televizní stanice Spektrum a ve kterém se lidé snaží přežít v odlehlých částech Aljašky nebo Kanady, oslovila loni přes 200 tisíc diváků ve věku 15–69 let. Podobných výsledků dosáhly pořady Rození obchodníci a Lovci odpadu na Discovery Channel. Diváky dokumentárních stanic také lákají různé pořady o katastrofách. K nejsledovanějším pořadům na National Geographic tak patří pořad Vyšetřování leteckých neštěstí, který za celý loňský rok oslovil přes 400 tisíc diváků ve věku 15–69 let.[4]


[1] ATO – Nielsen, Živě + TS0–3, 2022, ATS, CS 15–69, M 15–69, Ž 15–69

[2] ATO – Nielsen, Živě + TS0–3, 2022, Reach 000, CS 15–69

[3] ATO – Nielsen, Živě + TS0–3, 2022, Profil, k CS 15–69

[4] ATO – Nielsen, Živě + TS0–3, 2022, Reach 000, CS 15–69, všechny epizody


Sledujte nás také na Linkedinu a Twitteru a neuteče vám žádná novinka ze světa televize!

Líbil se vám článek? Pošlete ho do světa!
Podobné články

Představili jsme obchodní politiku pro příští rok, TV reklamu zdražíme o 15 až 20 %

Naše mediální zastupitelství tematických TV stanic Atmedia představilo svým obchodním partnerům obchodní politiku pro rok 2025. Stěžejní pro nás bude 15–20% navýšení cen reklamního prostoru kvůli dlouhodobě přetrvávající vysoké poptávce ze strany zadavatelů. „Přestože letos inzerentům nabízíme o zhruba 8…

„Warner TV může být marketingovým nástrojem pro MAX,“ říká Jamie Cooke z Warner Bros. Discovery

Pozvání na interview do našeho expert talks s Michaelou Surákovou, Managing Director v naší společnosti, přijal Jamie Cooke, General Manager ve společnosti Warner Bros. Discovery pro region střední a východní Evropy, Blízký východ a Turecko. Série rozhovorů vznikla v reakci na…

#cislotydne: Září 2024

Září se u nás v Atmedia pomalu ale jistě stává měsícem oslav a setkání. Minulý rok jsme s našimi kolegy a klienty oslavili 15 let na trhu, letos jsme po 6leté odmlce obnovili tradici s názvem atmedia CUP. Tentokrát si…
Nahoru