Atmedia
Už 15 let jsme vašimi partnery ve světě tematických televizí

Klasická televize je mrtvá, hlásily již před několika lety internetové titulky. Jiné tvrdily, že si dnešní mladá generace televizi už vůbec nezapne a je stále jen online. Slyšíme to v marketingu neustále. Ti, kteří ve firmách rozhodují o marketingových ropočtech, tak mohou snadno nabít dojmu, že spouštět reklamní kampaň v TV dnes nemá smysl. Současným králem je přece Instagram, Snapchat nebo třeba TikTok. Nežijí ale marketéři v  marketingové bublině? Nestálo by za to nedat tolik na titulky a podívat se na fakta? Realita je totiž zcela jiná.

TV dnes sledujeme více než před 10 lety

Češi dnes tráví sledováním televize více času než v minulosti, a to i přes příchod nových médií jako Facebook, YouTube, Netflix, Stream.cz nebo HBO Go. Denně s ní tráví dokonce více času než před 10 lety. Zatímco v roce 2008 sledovali Češi starší 15 let televizi v průměru 3 hodiny a 17 minut denně, dnes to jsou již 3 hodiny a 36 minut. Podle oficiálního elektronického měření sledovanosti, které v České republice provádí společnost Nielsen Admosphere, si televizi denně zapne 68 % Čechů starších 4 let, což je 6,7 milionu lidí.

Mileniálové a TV? Přes 2 hodiny denně

Je nezbytné zmínit, že hovoříme o průměrných hodnotách, které zvyšují starší věkové skupiny obyvatel sledující televizi často i přes 5 hodin denně. Mýtus, že se dnešní mladí lidé na televizi nedívají, ale prostě není pravda. Televize je mezi mladými lidmi stále jedním z dominantních médií. Konkrétně mladí ve věku 15–24 let se na televizi koukají průměrně 1 hodinu denně. Každý den si ji zapne 31 % z nich, minimálně jednou týdně je to již 61 % a jednou měsíčně k televizi usedá dokonce 83 % z nich. Mladší generace navíc postupně stárne a s tím, jak se dostává do věku okolo 30 let a zakládá si vlastní rodinu, se čas strávený sledováním televize rapidně zvyšuje. U věkové skupiny 25–34 let je čas strávený u TV již více než dvojnásobný, konkrétně 2 hodiny a 10 minut. A ještě výraznější je u mladých ve věku 25–34, kteří již mají děti. U televize s nimi denně stráví 2 hodiny a 43 minut.

Když videoobsah, tak na televizi

V dnešní době sledují lidé videa také na různých internetových serverech, oblíbené jsou internetové televize a VOD služby. Čas, který tráví lidé na těchto platformách sledováním videí, je ale v porovnání s časem stráveným sledováním televize stále zanedbatelný. Podle průzkumu napříč 10 evropskými státy, který provedli v The Global TV Group v roce 2018, stráví lidé sledováním televize až 85 % z celkového času věnovaného videobsahu. Pouhých 15 % připadá na YouTube, Facebook a další internetové platformy. Mezi mladými je sice toto číslo nižší, ale stále výrazně převyšuje internet. Vyplývá z toho, že dvě třetiny času stráveného sledováním videoobsahu tráví mladí lidé u televize, ať už se to týká živé či odložené sledovanosti, případně VOD služeb poskytovaných televizními společnostmi.

Televize je brand safe

I když marketéři nakonec připustí, že televize není tak docela mrtvá a že ji dokonce sledují mladí lidé, mohou říci, že možnosti cílení na internetu jsou lepší než u TV. Ale je to právě nepřekonaný zásah TV, který činí reklamní kampaně v TV tolik efektivní. Při launchingu nového produktu není nic lepšího, než zvýšit povědomí o značce pomocí TV reklamy.

Zároveň je nutné říci, že se televizní svět za poslední roky výrazně proměnil. V době, kdy na českém trhu již nepůsobí tři, čtyři televize, ale desítky, je cílení efektivnější než kdy jindy. Většina TV stanic je dnes tematicky zaměřených, zadavatelé mohou oslovit fanoušky sportu, vědy, historie, přírody, kultury nebo hudby. Tematické TV stanice tak přináší zadavatelům kontext, po kterém volají i v online prostředí a který má na efektivitu reklamní kampaně značný vliv. Značka je totiž spojena s TV obsahem, který lidé záměrně sledují, u kterého se chtějí bavit, odpočívat, vzdělávat.

Je tedy jisté, že TV stanice o vaření oslovuje především lidi mající zájem o vaření. Nabídnout jim potravinový produkt je jasně zacílená reklama, která bude velmi pravděpodobně efektivní. Dětské TV stanice sledované nejen dětmi, ale také jejich rodiči, jsou jasnou ukázkou možnosti zacílení hraček, dětské kosmetiky nebo potravin pro děti. Zadavatel reklamy má navíc kvůli přísné regulaci televize jistotu, že se jeho kampaň objeví vedle nezávadného a prémiového obsahu. Oproti tomu internet nezaručí, že se reklama nezobrazí u nevhodných článků. Reklama na dětské hračky nebo nový model auta se tak může objevit vedle článku o vraždě v Praze nebo o ekonomické stagnaci v Německu. Právě v tomto směru poskytuje televize tzv. brand safety, neboli záruku, že se reklama nezobrazí v kontextu, který by mohl značku jakkoliv poškodit.

Líbil se vám článek? Pošlete ho do světa!
Podobné články

Představili jsme obchodní politiku pro příští rok, TV reklamu zdražíme o 15 až 20 %

Naše mediální zastupitelství tematických TV stanic Atmedia představilo svým obchodním partnerům obchodní politiku pro rok 2025. Stěžejní pro nás bude 15–20% navýšení cen reklamního prostoru kvůli dlouhodobě přetrvávající vysoké poptávce ze strany zadavatelů. „Přestože letos inzerentům nabízíme o zhruba 8…

„Warner TV může být marketingovým nástrojem pro MAX,“ říká Jamie Cooke z Warner Bros. Discovery

Pozvání na interview do našeho expert talks s Michaelou Surákovou, Managing Director v naší společnosti, přijal Jamie Cooke, General Manager ve společnosti Warner Bros. Discovery pro region střední a východní Evropy, Blízký východ a Turecko. Série rozhovorů vznikla v reakci na…

#cislotydne: Září 2024

Září se u nás v Atmedia pomalu ale jistě stává měsícem oslav a setkání. Minulý rok jsme s našimi kolegy a klienty oslavili 15 let na trhu, letos jsme po 6leté odmlce obnovili tradici s názvem atmedia CUP. Tentokrát si…
Nahoru